Nedávno jsme se na Radimáčku dívali, jak vypadala Radim těsně před válkou, v období první republiky. Často nám v domácnostech z této doby přetrvaly po předcích předměty denní potřeby, a to díky jejich bytelné konstrukci, nebo jako uchovávaná památka. Některé z nich, navíc časem mohly nabrat i novou hodnotu, a to docela výraznou. Typickým příkladem jsou zapomenuté mince.
Každý občas najde doma v šuplíku pár starých, neplatných mincí, které někdo kdysi zapomněl včas utratit. Ne vždy se jedná o bezcenné drobné, vhodné jen jako připomínka časů minulých. Chtěl bych vás upozornit na pár starých československých mincí. Jak z obecných tzn. běžných kovů, ale i ze stříbra z doby první republiky, které mohou mít větší cenu než některé zlaté Svatováclavské dukáty. Po rozpadu Rakousko-uherské monarchie v roce 1918 bylo nutné zavést novou československou měnu. Proto od roku 1921 byla ustanovena československá koruna, která se dělila na sto haléřů. Nominály haléřů byly 2, 5, 10, 20, 25 a 50, všechny byly ražené z obecného kovu. Nominály koruny začínaly 1 korunou, která se razila ze slitiny mědiniklu. Následovaly tři druhy pětikorun, dva ročníky byly raženy z obyčejného kovu a jeden ročník ze stříbra. Další nominály byly 10 a 20 koruna, obě ražené už pouze ze stříbra. Všechny tyto mince sloužily jako běžné oběživo až do roku 1939, kdy byl zřízen protektorát Čechy a Morava. Mimo nich byly raženy ještě mince pamětní, a to stříbrná 10 a 20 koruna s portrétem TGM a zlaté Svatováclavské dukáty. Postupně bych Vás rád upozornil na ty nejzajímavější kusy.
V tomto článku se podíváme na ty nejmenší. Zmínit bych se chtěl o 5 halíři. Jeho podobu si můžete prohlédnout na obrázku. Ten byl ražen v letech 1923 až 1938. Razilo se tedy 11 ročníků v řadě. Naprosto běžná drobná mince o průměru 16 mm a váhou 1,66 g, která byla vyrobena ve stamilionových sériích. Dnešní cena takové mince, ve špičkovém zachovalém stavu, se pohybuje podle zájmu kupujícího v řádu desítek až stovek korun. Existuje ale jedna velká výjimka a to je 5 halíř, ročník 1924. Cena tohoto kusu se pohybuje, při pěkném stavu mince, v desítkách až stovkách tisíc korun. Je to nejdražší československá mince, ražená z běžného kovu vůbec. Proč je tak vzácná? Protože oproti ostatním ročníkům bylo vyraženo jen pár desítek kusů, poté došlo k prasknutí razníku a nový nástroj se pro tento rok 1924 už nevyráběl. Je tak drahá, že se často podvodníci pokoušejí o její padělky, které jsou předělávány z ročníku vyraženého v roce 1927. Tyto padělky lze odhalit pouze pod speciálním mikroskopem. Pokud ve vašem šuplíku objevíte právě tento kus, gratulujeme vám, jste majitelem velmi vzácné a drahé mince.
Když se dnes obchoduje původní originál v aukci, musí mít svůj platný certifikát soudního znalce. V roce 2010 proběhla takto zatím poslední aukce, kde vydražený kus dosáhla na částku 506.000 kč. V roce 1999 vyrazila Česká mincovna limitovanou sérii novodobých replik, které jsou samozřejmě jako novoražby řádně označeny, i ty dnes stojí už více než tisíc korun. Příště si řekneme více o dalších zajímavých kusech, které vám mohou ležet v šuplíku.
Pokud se chcete o mincích a bankovkách dozvědět více, nebo potřebujete svoje nálezy konzultovat. Můžete se obrátit na Radimáček, zprostředkujeme vám odbornou radu České numismatické společnosti.