V minulém příspěvku jsem se dotknul lokálního počasí, drobné srážkové anomálie v Radimi. Zajímavý je ale i celkový pohled, srovnání vývoje počasí současného roku 2021 a počasí, jaké zažili Radimáci přesně před sto lety.
Kdo by čekal ladovskou zimu, byl by zklamán. Rok 1921 začal nezvykle teplým lednem. Teploty v Radimi během dne běžně sahaly nad 10°C, nemrzlo vůbec. Leden 1921 patří dokonce k nejteplejším v celé historii měření v Čechách. Lehce se ochladilo až v průběhu února, ale o zimu se vskutku nejednalo. Trochu sněhu napadlo aspoň na horách. Nástup března byl ovšem opět ve znamení vysokých teplot, které výrazně přesahovaly obvyklé teplotní průměry. Sníh z hor rychle zmizel a Radimáci běhali po vsi povětšinou nalehko. Teploty přes 10°C dávaly tušit problémy především v zemědělství. Březen byl navíc velmi suchý a zásoby sněhu na horách chyběly úplně. Řeky začaly trpět deficitem vody už v jarních měsících. Stejný ráz počasí pokračoval až do května. Květen vystřídaly první červnové tropické dny. Ty doprovázely velmi silné bouřky. Na některých místech byly zaznamenány extrémní srážky, které dosáhly až 200 mm v průběhu jediného den. Výsledkem byly bleskové povodně a extrémní sesuvy půdy. Dobové záznamy upozorňují na nevhodné hospodaření s půdou, která nebyla schopná zadržet vodu v krajině. Prudce odtékající voda splachovala pole a bořila překážky. Bleskové povodně si v Československu vyžádaly ten rok na 7 obětí. Aby toho nebylo málo v druhé polovině června udeřilo na Ostravsko tornádo. Jednalo se o tornádo síly F3, které zničilo 30 domů. Dochovaná svědectví se velmi podobají těm, které zažilo Hodonínsko v letošním roce. Vrchol léta byl opět ve znamení veder a úmorného sucha. Teploty atakovaly až 40°C a na některých měřících stanicích zůstávají rekordy z roku 1921 platné do dnes. Na konci léta již mnozí kronikáři činili zápisy o prázdných studních a vyschlých řečištích. Ještě 30. října byl odhalený Hladový kámen v Děčíně. Dodnes je na něm zachovaná značka roku 1921. Listopad přinesl první výraznější mrazy, které pokračovaly i v první polovině prosince. Do Vánoc ale nevydržel a tak svátky propršelo a teploty se pohybovaly kolem 4°C.
Jak vidíte, i před sto lety se naši předci museli vyrovnávat s rozmary počasí, extrémními jevy a nevydařenými svátky. Dalo by se říci „vše při starém“, ale jeden podstatný rozdíl se dá mezi roky 1921 a 2021 najít. Zatímco průměrná roční teplota „velmi nadprůměrně teplého roku“ 1921 byla 10,4°C za sto let se laťka radikálně posunula nahoru. V posledních 30 letech se prostý průměr posunul již na 11,4°C. Holt co bylo považováno za teplé počasí před sto lety, je dnes v podstatě považováno za chladné.
Nezbývá než si aspoň přát ladovské Vánoce.