Baba Jaga, také někdy nazývaná Ježibaba, je mýtická postava slovanského folklóru. Většinou je zobrazovaná jako zlovolná, ošklivá stařena, škodící svému okolí. Čisté ztělesnění zla a závisti, obývající špatně přístupnou chaloupku na kuří nožce. Chaloupku na kuří nožce jsme v Radimi zatím neměli, aspoň jsem o ní nedohledal žádné písemné záznamy. Ale babu Jagu v radimské historii překvapivě najdeme. Věřte nebo ne, ale Jaga na Radimi prokazatelně žila.
Psalo se září roku 1884 a do Radimi přišel učitel Josef Tůma. Rodák z Kutné Hory, který začínal na radimské škole svoji veleúspěšnou učitelskou kariéru. Josef se postupně propracoval až na ministerstvo školství. Byl to velice činorodý člověk, který se věnoval celé řadě činností. Během svého života publikoval spoustu odborné i populární literatury. Pomáhal utvářet moderní systém vzdělávání. Zakládal a rozšiřoval lidové knihovny a aktivoval společenský život v obcích, kde působil. Josef nechyběl snad v žádném místním zájmovém spolku a jeho dílo zůstává dnes trochu nespravedlivě opomíjeno. Každopádně pro dnešní příspěvek je důležité, že Josef Tůma se aktivně zajímal i o archeologii. Díky tomu se seznámil se doktorem Josefem Ladislavem Píčem a správcem radimského panství Vaňkem. Právě na radimském zámku se často scházela tato společnost k večerním odborným archeologickým diskuzím. Těchto schůzek se často účastnila i vychovatelka na radimském zámku, slečna Jaga Žáková.
Podle kusých záznamů, které máme k dispozici, zámecká vychovatelka Jaga byla milá, inteligentní a pohledná slečna. Snad právě proto se místní učitel během návštěv zámku do Jagy zamiloval a v roce 1890 jí pojal za svoji manželku. Po sňatku Jaga opustila místo radimské vychovatelky a následovala Josefa na další místa jeho učitelského působení. I přes zjevný konflikt ve vzhledu i charakteru k mýtické stařeně, můžeme s určitou pravděpodobností předpokládat, že si radimské zámecká droboť, aspoň občas ulevila zvoláním „pozor jde baba Jaga“.
O Jaze Žákové, provdané Tůmové, ještě víme, že se narodila 8.10. 1860. Že svým vystupováním a inteligencí pronikla do ryze pánského společenství diskutujících vzdělanců, což na tu dobu nebylo vůbec obvyklé. Zcela jistě se jednalo o zajímavou postavu radimské historie, která si zaslouží naší pozornost. Však která obec se může pochlubit, že na místním zámku žila baba Jaga.