Slyšeli jste již o Ptačí hodince? Pokud ještě ne, Ptačí hodinka je progam určený všem zájemcům o přírodu, kteří se tak mohou jednoduše zapojit do mezinárodního vědeckého výzkumu. Ptačí hodinka se zaměřuje na sledování a studium populace zimujících ptáků v Česku. Program je organizován pod hlavičkou České společnosti ornitologické a jeho první ročník proběhl v roce 2019. Jsme velmi rádi, že součástí výzkumu jsou i pozorování v Radimi. Díky tomu můžeme sledovat, jak se v naší obci a jejím okolí vyvíjí populace zimujících ptáků. Vyhodnocuje se nejenom počet jedinců, ale především i druhová rozmanitost, která dobře vystihuje stav životního prostředí a podmínek pro jejich zimování.
Dobrými a nadšenými pozorovateli jsou především děti. Však se také naše Základní a mateřská škola tomuto tématu pilně věnuje. Na školním dvoře a zahradě se daří pravidelně odchovávat nové generace sýkorek a vrabců. Stejně tak na spoustě zahrad v obci jsou rozvěšeny budky pro hnízdění a krmítka pro dokrmování. Všem kteří takto pomáhají ptákům k bezpečnému zimování patří velký dík. Minulá pozorování naštěstí potvrzují mírně se zlepšující trend. V roce 2020 byl na území naší obce nejpočetněji pozorován holub domácí, potom následoval vrabec polní, sýkora koňadra, vrabec domácí, hrdlička zahradní, pěnkava obecná, kos černý, červenka obecná a sýkora modřinka. Za zajímavé pozorování potom Česká společnost ornitologická označila volavku popelavou, žlunu zelenou a poštolku obecnou. Seznam nejpočetnějším druhů na kolínském okrese si můžete prohlédnout na obrázku.
Další Ptačí hodinka pro rok 2021 proběhne již brzy a to 8.-10. ledna. Zúčastnit se může opravdu každý, stačí si najít pohodlné místo jako například zahrada, pole, les a přesně 60 minut zaznamenat nejvyšší pozorovaný počet jednoho ptačího druhu v jeden okamžik. V průběhu tohoto lednového víkendu potom můžete provést i několik různých hodinových pozorování a to jak na stejném, tak i jiném vhodném místě. K pohodlému a jednoznačnému určení ptačího druhu a následnému záznamu slouží přehledný formulář, který se vyplní a následně elektronicky odešle. Vše je dostupné a dobře vysvětlené na www.ptacihodnika.cz. Odměnou Vám pak bude zasláno grafické vyhodnocení s odborným komentářem od České společnosti ornitologické a samozřejmě dobrý pocit.
Pokud máte zájem se pozorování zúčastnit a nemáte přístup k internetu, můžete se obrátit 602228433 a my vám rádi s formulářem a jeho odevzdáním pomůžeme.
Tomáš Růžička