Uveřejnění našeho prvního článku na téma zapomenutých mincí z první republiky zatím nepřineslo žádné zázračné zbohatnutí, zřejmě nikdo doma nenašel 5 haléř z roku 1924. Proto přinášíme pokračování a nabízíme Vám další zajímavé informace o vzácnějších kusech naší převálečné československé korunové měny.
V roce 1933 byl vyražen v obrovském nákladu dvaadvaceti milionů kusů 25 haléř, a to jako jediný ročník tohoto druhu. Tato velmi zajímavá a neobvyklá mince má průměr 21mm a váhu 4g. Vyrobena byla ze slitiny mědi a niklu. Současná cena velmi dobře zachovaných kusů se dnes pohybuje v řádu desítek korun. Kdo ale hledá opravdu cenné poklady, potom měl by hledat velmi vzácný 25 haléř z roku 1932. Rok před oficiální ražbou byla provedena zkouška výroby tohoto 25 haléře, v počtu několika málo kusů. Všechny zkušební mince měly být úředně zlikvidovány, ale jak už to bývá, pár kusů se zachovalo a likvidaci uniklo. Tyto zachované kusy mají dnes nedozírnou hodnotu. 25 haléř s letopočtem 1932 je k vidění pouze v trezorech ČNB a proto najít doma takový unikát je velmi nepravděpodobné. Pár kusů se ale nedávno objevilo i se znaleckým posudkem ve veřejné aukci a jejich docílená cena se pohybovala v řádu stovek tisích korun.
Možná méně vzácné, ale snad o to hezčí mince, které se navíc docela často dají v našich šuplících najít, bývají staré prvorepublikové pětikoruny. Ty byly raženy ve třech provedeních přestože se jednalo o stále stejnou minci.
První varianta byla ražena ze slitiny mědi a niklu s průměrem 30mm a váhou 7g. Toto provedení bylo vydáno s letopočty 1925, 1926 a 1927. První dva ročníky 1925 a 1926 jsou celkem běžné, díky velmi vysokému nákladu vyrobených kusů. Jejich dnešní cena se pohybuje v desítkách korun až nízkých stokorunách. V roce 1927 ale proběhla doražba za opotřebované mince a to s daleko menším nákladem. Cena této dobře zachované mince se dnes pohybuje v řádu až několika tisíc korun.
Druhá varianta této pětikoruny byla potom vyrobena ze stříbra v jakosti 500/1000, s průměrem mince 27mm a váhou 7g. Tato varianta se razila pět let v řadě, a to od roku 1928 do roku 1932. Dá se říci, že tady není v ceně jednotlivých ročníků nějaký větší rozdíl a pěkná pětikoruna se dá pořídit či prodat v řádu stovek korun.
Nejzajímavější je třetí provedení, kdy se pětikoruna vrátila k niklu a byla ražena s letopočty 1937 a 1938. Ročník 1938 doma najde skoro každý, jeho cena ve špičkové kvalitě se pohybuje pouze v desítkách korun. Vzácný je ale ročník 1937. Tato mince je tedy úplně jiná kategorie. Původně zamýšlená zkouška se změnila na normální ražbu s velmi omezeným počtem kusů. Tomu odpovídá i její vzácnost a samozřejmě její tržní cena. Ve veřejných aukcích a v nabídkách prodejen numismatických a bankovních domů se tato pětikoruna pohybuje v desítkách tisíc korun. I zde byly zaznamenány pokusy novodobých padělatelů o předělání původního letopočtu z roku 1938 na rok 1937. Proto by každý zájemce o koupi měl být opatrný a poradit se s odborníkem, podobně jako u 5 haléře 1924.
Příště se dostaneme k předválečné desetikoruně a řekneme si něco i o zbývajících oběžných a pamětních mincích z doby první republiky. I zde se najdou cennější kousky a hlavně se v zapomenutých šuplících mohou mnohem častěji nacházet. Pokud se chcete o mincích a bankovkách dozvědět více, nebo potřebujete svoje nálezy konzultovat. Můžete se obrátit na Radimáček, zprostředkujeme vám odbornou radu České numismatické společnosti.
Josef Růžička